Google Adsense Ban Sebepleri

Google Adsense Ban Sebepleri

Web site sahiplerinin aktif olarak kullandığı Google Adsense, dünyanın en büyük reklam araçlarından birisidir. Tabii ki iyisiyle kötüsüyle, bu reklam birimiyle anısı olan insanlar da var. Özellikle para çekimine yakın bir süre kala Adsense hesapları banlanan insanlar, artık Google Adsense biriminden umutları keserek, daha alternatif alanlara yönelmeye başladı. Peki web sitenizdeki hangi olaydan dolayı, Adsense hesabınız ban yiyebilir?

Yapay Tıklama Ban Sebebidir

Google Adsense reklamlarınıza yapacağınız veya yaptıracağınız yapay tıklamalar, ban sebebi için kaçınılmazdır. Çünkü Google, sitenize giren çıkan kişilerin IP adreslerini, imleç hareketlerini yapay zekasıyla birlikte kontrol altına alır. Bu süreçten sonra da reklamlarınıza yaptığınız yapay tıklama hemen anlaşılır ve kayıtlara geçersiz tıklama olarak geçer.

Bu durumu üst üste yaptığınız taktirde, ban yemeniz kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle arkadaşlarınıza, ailenize ya da bir başka birine kesinlikle zorla reklam tıklaması yaptırmamalısınız.

Tıklamaya Yönelik Reklamlar

Adsense, reklam yerleşimine de fazlasıyla önem verir. Sitenizde gezen kullanıcıları bunaltacak, tıklamaya zorlayacak şekilde yapılan reklam yerleşimleri kesinlikle ban sebebidir. Kullanıcının sitede gezmesi için tıklayacağı alanlara kesinlikle reklam yerleşimleri yapmamalı, sitenizi fazla tıklama amacıyla reklamla doldurmamalısınız.

İlk başlarda bunaltıcı reklamlara tıklanmayla beraber kayıtlar, geçersiz tıklama olarak kabul edilir. Eğer durum devam ederse Adsense reklamlarınız askıya alınır ve hesabınız tamamen ban yer.

Sosyal Medya Hitine Dikkat Etmelisiniz

Kurmuş olduğunuz web siteniz, Google üzerinden hit alıyorsa ve Adsense hesabınızı da organik hit gösterimiyle aldıysanız, sosyal medya hitlerine dikkat etmelisiniz. Sosyal medya hitleri gerçekten sitenize büyük akış sağlar fakat bir aşamadan sonra hit alanını değiştirmek, Google için şüphe uyandıracaktır.

Sosyal medya hitleri, organik Google hitlerini bastırdığı taktirde ban yeme riskiniz de bir o kadar artış göstermeye başlayacak. Bu aşamadan sonra sosyal medya paylaşımlarını kesinlikle az tutmalı, çoğunluğu organik hit olarak göstermelisiniz. Eğer durum eşitlenmezse ve sosyal medya hitleriniz baskın çıkmazsa, Google Adsense ban yeme riskiniz fazlasıyla düşüşe geçecektir.

 

You May Also Like

About the Author: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir